A password will be e-mailed to you.

Airport CEO to ekonomiczno-strategiczna gra 2D stworzona przez szwedzką grupę deweloperów Apoapsis Studios.
Produkcja aktualnie znajduje się w stanie pre-alpha, ale pomimo tego możemy już utworzyć w pełni funkcjonalne i dobrze prosperujące lotnisko zasiadając w fotelu dyrektora generalnego.

Rozgrywka

Twoim zadaniem jest budowa całej infrastruktury lotniska:

  • Od pasów startowych, dróg kołowania, dróg publicznych i chodników
  • Po budowę terminala z odprawą, ochroną, restauracjami oraz sklepami

Musisz dbać o finanse lotniska zatrudniając personel i kadrę kierowniczą, zawierając umowy z liniami lotniczymi, czym prowadzisz do sukcesywnego rozwoju twojego przedsięwzięcia.

Nie możesz zapomnieć o zaspokajaniu potrzeb pasażerów:

  • Minimalizowanie czasu oczekiwania (zatrudnienie odpowiedniej ilości pracowników)
  • Zapewnienie przyjaznego i pomocnego personelu (kompetentny personel to uśmiech podróżnych)
  • Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa (ochrona zapewnia zatrzymanie potencjalnych przestępców)
  • Szczęśliwy pasażer to pasażer nastawiony na zakupy

Zdarzenia losowe to głównie problemy. Miejmy nadzieję, że nie napotkają Cię różnego typu awarie sprzętu, czy utrata personelu. Zła pogoda powoduje ogromne opóźnienia lub awaryjne lądowania. Pamiętaj, że jeśli coś pójdzie nie tak, to będzie to Twoja wina i będziesz za to sądzony. Jeżeli natomiast uda Ci się nad wszystkim zapanować to czeka na Ciebie ogromne bogactwo.

To Ty jesteś dyrektorem lotniska.

Twoim celem jest zbudowanie i sprawne koordynowanie całym lotniskiem poprzez podejmowanie dobrych decyzji. Budując musisz pamiętać o dobrym zoptymalizowaniu obiektu i zapewnienia komfortu pasażerom.

Linie lotnicze

Linie lotnicze i ich podróżni są centralnym elementem gry. Stanowią one główne źródło dochodów z naszego portu lotniczego. Podpisywanie odpowiednich kontraktów z liniami lotniczymi przynosi ogromne przypływy pieniężne. Dzięki temu tysiące pasażerów przewijają się przez lotnisko, co oznacza możliwość zarobku na innych usługach. W zależności od wielkości linii, z którą podpisałeś kontrakt, masz wobec niej jakieś zobowiązania. Jesteś odpowiedzialny nie tylko za planowanie lotów, ale także za spełnienie i utrzymanie potrzeb. Przykładem są loty w godzinach szczytu, które są w stanie generować więcej dochodów, ponieważ linia lotnicza jest gotowa zapłacić więcej. Natomiast z drugiej strony późne loty wieczorne są mniej pożądane, a Ty możesz zostać zmuszony do obniżenia za nie opłat. Zdarzy się też, że będziesz musiał podejmować ważne decyzje z powodu złej pogody lub wypadków w okolicy. To wszystko sprawia, że Twoje umiejętności zarządzania wzrastają, ale zostają jednocześnie poddane próbie.

Pazażerowie

Każdy z pasażerów ma unikalną osobowość i potrzeby, ich decyzje, zachowania i opinie na temat twojego lotniska są zależne od wielu różnych czynników. Podróżni, tak jak pasażerowie w prawdziwym życiu, muszą czekać w kolejkach, przejść odprawę, a następnie zająć się sobą, dopóki ich samolot nie będzie gotowy do przyjęcia ich na pokład. To, czy pasażerowie będą w stanie rzeczywiście złapać samolot, zależy od Ciebie: mogą mieć oni problem z poruszaniem się po lotnisku, więc powinieneś zbudować punkt informacyjny, mogą się irytować z powodu długiego oczekiwania na kontrolę i odprawę celną, więc powinieneś zwiększyć ich przepustowość, pasażerowie mogą narzekać na brak zajęć podczas oczekiwania w strefie bezpiecznej, co za tym idzie, powinieneś zbudować sklep wolnocłowy, ekskluzywne butiki firmowe, saloniki biznesowe oraz lokale gastronomiczne.

Pracownicy

Pracownicy to ludzie, na których musisz polegać, aby utrzymać swoje lotnisko. Tak jak pasażerowie są głęboko symulowanymi osobami, które mają własne umysły, na które wpływ ma kilka czynników. Personel ma wiele różnych ról i Twoim zadaniem jest upewnienie się, że lotnisko ma odpowiednią i niezbędną siłę roboczą. Od pracowników lotniska, dozorców, obsługi technicznej i mechaników, ochrony i kontrolerów ruchu lotniczego po administratorów i kierownictwo. Im bardziej rozbudujesz swoje lotnisko, zakres oferowanych przez niego udogodnień i liczbę pasażerów, tym bardziej wszechstronni i wykwalifikowani będą Twoi pracownicy. W momencie wchodzenia w interakcję z pasażerami, muszą mieć umiejętność komunikowania się ludźmi i dużą odporność na stres, aby uniknąć błędów przetwarzania i przepuścić niewłaściwych ludzi.

Obiekty i budynki

Porty lotnicze to mega-struktury z wieloma różnymi budynkami i obiektami. Podczas gdy małe lotnisko potrzebuje nie więcej niż zwykły pas trawy i terminal, to w miarę powiększania swojego lotniska będziesz musiał rozbudować różnorakie obiekty, począwszy od wież kontrolnych, pasów startowych i płyt postojowych, dróg kołowania i ścieżek usługowych, aż po straż pożarną, stację pogody, catering i stacje paliw. Wraz z rozwojem twojego portu lotniczego terminal będzie musiał byś wyposażany w niezbędne urządzenia, których oczekują pasażerowie. Budowa terminalu jest w 100% niestandardowa: Ty decydujesz o jego kształcie, układzie, komponentach, takich jak podłogi, ściany i drzwi. Budując nie możesz zapomnieć, że bagaż musi zostać przetworzony i przetransportowany na ten sam lot, co jego właściciel.

Podsumowując

Jako właściciel lotniska musisz podejmować trudne decyzje biznesowe oparte na prawdziwej inteligencji. Na lotnisku otrzymasz w końcu ogromne ilości danych, z których powinieneś wyciągnąć wnioski i odpowiedzialnie zarządzać swoim lotniskiem. Otrzymasz zestaw różnych paneli podkreślających to, co chcesz wiedzieć, jeśli zainwestowałeś w odpowiednią technologię, która je oczywiście zbiera. Jako CEO będziesz odpowiedzialny nie tylko za architekturę lotniska, ale także za tych, którzy na nim pracują. Masz dość przesiewania każdego stróża, którego potrzebujesz do wynajęcia? Stwórz dział HR i pozwól im to zrobić za Ciebie! Masz dość oceny miesięcznego salda budżetu? Utwórz dział księgowości, a nawet lepiej zatrudnij CFO, aby upewnić się, że naprawdę podejmujesz najlepsze decyzje.

Ocena redakcji

Airport CEO
Przejrzysty samouczekRozwija kreatywne myślenieWiele dostępnych opcji, jak na wersję gry pre-alpha
Po każdym update występują bugi saveWchodząc do gry zostajemy ogłuszeni, a opcje dźwięku możemy zmienić dopiero w rozgrywceGrafika jak na obecne standardy nie zachwyca Brak polskiej wersji językowej
5.9Ocena redakcji
Gameplay6.6
Oprawa audio-wizualna5
Fabuła (tutorial)6
Ocena czytelników 2 Głosów
6.2
Reklamy