Technologia

TWÓRZ BEATY JAK SKRILLEX PRZY POMOCY FL STUDIO

0

Oczywiście nie tylko beaty, FL Studio to jeden z najpopularniejszych DAW (Digitial Audio Wokrstation) czyli programów do tworzenia oraz obróbki dźwięku.
Fl Studio dla użytkowników Windowsa jest jak Photoshop w świecie audio, zawsze kiedy spotykałem na żywo kogoś kto deklarował się jako producenta muzyki słyszałem potem, że przez x lat używa tworu Image Line… a na soundcloudzie widnieją u niego jakieś 4 lajki.
Nie sugeruję tu, że FL jest tutaj jakiś niszowy, on jest po prostu powszechny, a dlaczego tyle ludzi używa właśnie tworu Fruity Loops wytłumaczę tutaj.

FL Studio jest przystowowany do pracy pod szerokim wachlarzem możliwości. Oczywiście jego główny target to ludzie którzy muzykę będą robić od zera, począwszy od twórców beatów a na homerecordingowych domowych rock’n’roll kapelach kończąc.

Homerecocording

Mamy do dyspozycji ponad 100 kanałów (w zależności od wersji) do których podpiąć możemy nasze instrumenty czy pliki audio, a czy to będzie plik wokalny czy to będą sample kojących fal oceanu to już zależy od nas.
Bo otóż program ma możliwość nagrywania dźwięku a dzięki instalowanemu przy starcie Asio4All nasz dźwięk jest na prawdę bardzo klarowny.

Tworzenie podkładów

I o ile FL sprawdza się zaskakująco dobrze pod względem nagrywania jego główną zaletą jest tworzenie. W FL Studio natywnie mamy do dyspozycji multum pluginów, to jest wtyczek, dzięki którym będziemy w stanie wygenerować konkretne wartości dźwięku. Program wykorzystuje kilka rodzajów wtyczek, do tworzenia świetnie nadają się generatory.
Otóż generatory to nic innego jak wcześniej zaprogramowane maszynki do odtwarzania dźwięku w takim sposób jak chcemy i kiedy chcemy. Najprościej mówiąc, są to wirtualne instrumenty. Programujemy dzięki nim konkretne kombinacje (licki), wzory (riffy) czy już później całe kompozycje (patterny). Innego generatora użyjemy kiedy będziemy chcieli zaprogramować perkusję, a innego kiedy będziemy chcieli zaprogramować na przykład pianino. Dla bardziej obeznanych w muzyce jest opcja nagrywania naszej gry a potem konwertowania jej do formy midi. Tak nagrane ściezki możemy podpiąć pod kanały po dalszy miks.

Miksowanie i mastering

FL Studio poza generatorami dysponuje także wtyczkami które edytują a tym samym upiększają nasz dźwięk.
Otóż program daje możliwość obróbki każdego kanału oddzielnie, jak to się ma z każdym porządnym sprzętem do obróbki audio. Na ówcześnie przygotowany kanał możemy nałożyć echo, wyciąć pewne niechciane częstotliwości czy nałożyć kompresję. Do tego służyć nam będą wtyczki wymienione wyżej.
Po wyrenderowaniu już naszego tracku możemy wrzucić go ponownie i poddać procesowi masteringu.

Powszechność

FL Studio jest dostępne na komputery PC, nie jest rekomendowane instalowanie go na Macu, za to na ten system dostępnych jest wiele innych ekskluzywnych programów do obróbki audio. Można go zainstalować na Macu jak i Linuxie, jednak nie wszystkie funkcje mogą byś w płeni funkcjonalne.

Dostępność

Wersję demo programu pobierzemy bez najmniejszych problemów za darmo ze strony producenta.
Do programu należy mieć licencję którą kupimy przez witrynę www.image-line.com.

Reklamy
Leap Frog

Portale i mosty??? – Bridge Constructor: Portal

Previous article

Starbound – terraria w kosmosie?

Next article

You may also like

More in Technologia