A password will be e-mailed to you.

Już od długiego czasu śledzę pracę gości z element14, ich małego goliata z dużym podkreśleniem na “małego”, czyli Raspberry Pi. Dla nieobeznanych z tematem jest to mały komputer który możemy wykorzystać na przykład do budowy bomb wodorowych. Tylko, że nie. Możemy w zasadzie zrobić wszystko oprócz bomb wodorowych.
Na przykład lodówkę. Jednak już tak na poważnie, Raspberry jest jak Minecraft. Gdy się dobrze poszuka, w internecie można znaleźć od groma gadżetów, które wykorzystują malinkę (bo tak mówi się na te małe ustrojstwo) do tworzenia maszynek do gier jak z lat 80. czy też drony albo własnoręcznie zrobione roboty! W tym artykule zacznę serię wpisów o Raspberry Pi prezentując specyfikacje modelu 3b i 10 typów systemów operacyjnych.

SPECYFIKACJE

Raspberry, a konkretnie najnowszy model 3b którym miałem okazję się pobawić, posiada następujące specyfikacje:
SoC: Broadcom BCM2837
CPU: 4× ARM Cortex-A53, 1.2GHz
GPU: Broadcom VideoCore IV
RAM: 1GB LPDDR2 (900 MHz)
Sieć: 10/100 Ethernet, 2.4GHz 802.11n bezprzewodowy
Bluetooth: Bluetooth 4.1 Classic, Bluetooth Low Energy
Przechowywanie danych: microSD
GPIO: złącze 40-pinowe, populated
Ports: HDMI, 3.5mm analogue audio-video jack, 4× USB 2.0, Ethernet, Camera Serial Interface (CSI), Display Serial Interface (DSI)

I to wszystko na sprzęcie który jest wielkością porównywany do karty kredytowej.

OS

System operacyjny naszej malinki to kwestia bardzo umowna. Wszystko zależy jak zamierzamy jej używać!

Raspbian

Raspbian to darmowy system operacyjny bazowany na Debianie i zoptymalizowany dla osprzętowania Raspberry Pi. System ten jest wyposażony w podstawowe programy i jednostki które dają naszej malince zdolność uruchamiania się. Sam Raspbian został uznany za podstawowy system do Raspberry Pi.

Raspberry można używać jako centrum rozrywki. Do tego mogą nam posłużyć:

OpenELEC, OSMC i LibreELEC

Pozwalą uczynić z naszego Raspberry centrum domowej rozrywki. Krótko mówiąc możemy słuchać z naszej malinki muzyki czy oglądać filmy. Tak zwane Home Theatre PCs są znane z tego, że są ciężkie do zainstalowania i skonfigurowania. Oprogramowanie tego typu do raspberry jest zaprojketowane przede wszystkim do tego żeby było lekkie w kontekście rozmiaru i złożoności.

RISC OS Pi

RISC OS Pi to full desktop OS, który posiada system okien i kilka aplikacji, które mieszczą się w 6 megabajtach. Jest szybki i responsywny na nowoczesnych sprzętach. Nie był bazowany na Linuxie ani Unixie, ani żadnym innym systemie.

Plan 9

Jeśli szukasz alternatywy dla zwykłych desktopowych systemów operacyjnych, Plan 9 może być dla ciebie. To fundametalny system o otwartym silniku, zaprojketowany przez ten sam team który zrobił Unixa.

RetroPie, PiPlay

Oprogramowania to pozwalają nam uczynić z naszej maszynki również maszynkę, ale do retro gier. System obu jest zbudowany mniej więcej na Raspbianie, EmulationStation czy RetroArch, a poza tym na kilku innych projektach, które pozwolą nam na granie w nasze ulubione gry arcade, gry z NESa (oraz większości konsol na dobrą sprawę) czy tytuły z PC-ta, które pamiętają czasy prehistoryczne.
RetroPie i Piplay możemy zainstalować na czystym Raspberry albo już na istniejącym Raspbianie i dodać dodatkowe oprogramowanie. Wszystko zależy od nas.

FreeBSD

To nie jest Linux, chociaż wygląda jak Linux i działa prawie tak samo. Jest to jeden z najszerzej używanych systemów operacyjnych na świecie. Fragmenty kodu FreeBSD znajdziemy mniej więcej w macOS, Nintendo Switch czy PlayStation 3. Zaskakująco duża gama programów jest dostępna na FreeBSD, więc jeśli jeszcze tego nie sprawdziłeś to chyba właśnie jest czas, na twoim Raspberry!

Chromium OS

Chromium OS może być zasintalowane na netbookach i lapropach. Oraz oczywiście na Raspberry Pi. Z zainstalowanym Chromium OS będziesz mieć dostęp do tych samych narzędzi z chmury co na Chrome OS.

Windows 10 IoT Core

Było na ten temat sporo dyskusji – oraz zaszokowania – o Windows 10 IoT Core na Raspberry Pi. W skrócie, to nie jest ten Windows którego znamy i kochamy. Tak właściwie jest to Windows Embedded wydane pod inną nazwą, tylko że bez pulpitu. Jego zadaniem jest bycie internetem rzeczy. Internet rzeczy to koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej KNX lub sieci komputerowej.

Android
Byłem w niezłym szoku kiedy dowiedziałem się, że n Raspberry da się zainstowalać Androida. Jednak niepotrzebnie. Android jest w tych czasach możliwy do zainstalowania prawie na wszystkim.

AROS: AmigaOS Remake

AmigaOS to zamknięty projekt aktualnie przejęty przez Amiga, Inc i licencjonowany do Hyperion Entertainment.
Wiele gier i aplikacji jest dostepnych na to oprogramowanie. Używając AmigaOS można przeżyć doświadczenie używania nowoczesnej Amigi.

Reklamy