Artykuły

Jakie obszary są zakazane do latania dronami?

0

Kupując dron, należy koniecznie wiedzieć, gdzie można latać. W przeciwnym razie ryzykujesz popełnienie naruszeń prawnych, które natychmiast skutkują poważnymi karami finansowymi. Dziś skupimy się na przykładach i obszarach zakazanych do latania dronami na przykładzie dronów DJI. Pamiętaj o nich przed przystąpieniem do filmowania i wykonywaniem innych czynności z użyciem bezzałogowych statków powietrznych. Stawką jest bezpieczeństwo Twoje i wszystkich innych.

Strefy NFZ (No Flying Zone)

Jeśli mówimy o strefach zakazu lotów, to musimy zacząć od tzw. stref NFZ. Skrót od No Flying Zone, oznacza, że są to strefy całkowicie ograniczone. W rzeczywistości, samoloty DJI nie będą mogły nawet uruchomić swoich silników. A jeśli jesteś w trakcie lotu, wyślą Ci wiadomość, gdy wykryją te granice geograficzne, aby zmienić kierunek.

Ale przejdźmy do sedna: jakie są najczęstsze przykłady NFZ. Bez wątpienia lotniska. Są to obszary, które mają duży wymogi dotyczące bezpieczeństwa, dzięki czemu nie można w ich pobliżu latać dronami. Wyróżniają się również więzienia. Zbliżanie się do więzienia jest surowo zabronione.. Moja rada jest więc taka, aby spojrzeć na mapę i trzymać się jak najdalej od lotnisk czy więzień.

Strefy GEO, przykłady w zależności od poziomu ryzyka

Firma DJI w celu wyznaczenia stref zakazanych dla dronów opracowała system GEO. Dzieli on obszary objęte ograniczeniami w zależności od poziomu ryzyka. Zakazy te mogą być stałe lub tymczasowe. Istnieje do czterech stref GEO i każda z nich ma swoje kolory. Przyjrzyjmy się przykładom każdej z nich.

Strefy ostrzegawcze (Enhanced Warning Zones)

Generalnie nie są to strefy no-go dla latających dronów. Jednak w pewnych okolicznościach korzystanie z nich zostało ograniczone. Oto kilka okoliczności, które mogą sprawić, że dany obszar stanie się strefą ostrzegawczą:

  • Chronione obszary dzikiej przyrody. W przypadku obecności dzikich zwierząt możesz otrzymać alert wskazujący, że powinieneś latać dronem ze szczególną ostrożnością.
  • Klęski żywiołowe. Podczas klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienie ziemi lub powódź, nie będziesz mógł normalnie latać. 
  • Pożary. Jak wyżej, latanie dronami podczas pożarów jest ograniczone do osób prywatnych i firm nieupoważnionych przez władze.
  • Strefy podwyższonego ostrzegania. W tych strefach konieczne jest ubieganie się o zezwolenie od DJI. W przeciwnym razie stają się one obszarami no-go dla latających dronów. Przykład. Obszary w odległości 5 kilometrów od lotniska. Ale oczywiście bez docierania do stref NFZ. W przypadku latania w takich miejscach warto przejść szkolenie operatora drona, którymi zajmuje się firma SNH Drones, zweryfikuj snh drones krs by zobaczyć, że brand jest zweryfikowany.

Strefy autoryzacji (Authorisation Zones)

W strefach Authorisation Zones będziesz musiał zapytać DJI o zgodę. W przeciwieństwie do Enhanced Warning Zones, tutaj będziesz musiał mieć zweryfikowany adres e-mail oraz aplikację z połączeniem internetowym. Oto to dwa najczęściej spotykane przykłady:

  • Strefy wojskowe. Istnieje niezliczona ilość przestrzeni przeznaczonych do działalności wojskowej. Od terenów szkoleniowych po koszary.
  • Stadiony sportowe. Obiekty sportowe, takie jak stadiony piłkarskie, są generalnie obszarami no-go dla latających dronów. Jednak z pozwoleniem można wystartować w tych obszarach.

Teraz, gdy wiesz, które obszary są poza granicami dla latania dronami, będzie ci znacznie łatwiej zorganizować swoją pracę. Jednak doskonale zdaję sobie sprawę, że świat operatorów dronów jest daleki od prostoty. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przed startem, dlatego warto wiedzieć, że przedsiębiorstwo SNH Drones opinie tworzy potrzebne szkolenia we Wrocławiu, które pozwolą Ci opanować sztukę latania dronem do perfekcji.

Reklamy
tnht

Zwiększ poziom świadomości marki. Postaw na marketing internetowy

Previous article

Drony – różnorodne zastosowania nowoczesnej technologii

Next article

You may also like